28. maj 2018
Log ind     
       
 
 
01-06-2018
03-06-2018
11.00-22.00
11.00-20.00
10.00-15.00

Västsam

Square dance Convention Borås 2018

Arena Venue Boråshallen
Bockasjögatan 2
504 30 Borås



B-M-P-A1-A2-C1


 Brian Hotchkies
 Justin Russell
 Tony Oxendine
 Thomas Bernhed
 Jesper Wilhelmsson
 
20-06-2018
23-06-2018

20.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30

Academy for Advanced & Challenge Enthusiasts


Convention 2018


Grand Wayne Convention Center
Fort Wayne
Indiana

 

 


 

A2-C1-C2-C3A-C3B-C4
6 haller

 Sandie Bryant
 Vic Ceder
 Barry Clasper
 Todd Fellegy
 Ross Howell
 Anne Uebelacker
 Ben Rubright
 David Heffron

 

 
27-06-2018
30-06-2018
.

NSDC

67th National Square Dance Convention

Kansas City
Missouri



M-P-A1-A2-C1-C2


Se hjemmesiden
 
04-07-2018
08-07-2018

.

Puddeltown Squares

 

35th Annual IAGSDC Convention

 

 

Sheraton Seattle Hotel

1400 6th Avenue

Seattle, Washington 98101

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

7 haller

 

 Ett McAtee

 Ross Howell

 Vic Ceder

 Sandie Bryant

 Michael Kellogg

 Kris Jensen

 Barry Monday

 Todd Fellegy

 Bill Eyler

 Harlan Kerr

 Anne Uebelacker

 Joe Uebelacker

 Barry Clasper

 
19-07-2018
21-07-2018

.

www.squaredance.ca

 

20th Canadian National Square & Round Dance Convention 2018

 

London Convention Center

London

Ontario

 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se hjemmesiden

 
20-07-2018
22-07-2018

.



EAASDC
Motiveters Advanced SD
Tulip Twirlers SDC
Rainbow Strollers SDC

EUROPEAN SQUAREDANCE CONVENTION 2018

Sportscentrum Ookmeer
Dokter Meurerlaan 7
NL-1067 SM Amsterdam


Flyer


Pre-registrering
 

 


 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2
6 haller

 Thomas Bernhed
 Bjørn Andersson
 Paul Bristow
 Jörg Biewald
 Tomas Machalik
 Maarten Weijers
 Søren Lindergaard
 Neil Whiston
 Nils Trottmann
 Ingvar Pettersson
 Wil Stans
 Frantisek Cermak
 Truus De Jong
 Teresa Hart
 Loet Polak
 Dave Preskitt
 Christian Schidler

 

 
31-08-2018
02-09-2018

18.00-22.00

12.00-22.00

10.00-14.00

Lion Squares Germany e.V 

Teddycoats Uetersen SDC

 

Fall Round Up 2018

 

Gugs im Quellental

Richard-Köhn Strasse 75

25421 Pinneberg

 

 

 

M-P-A1-A2

 

Se flyér

 
08-09-2018
15-09-2018

09.00-12.00

19.00-21.00

SD-Arendsee.de

A2 Woche

 

KIEZ Kinder- und Jugenderholungszentrum Arendsee/Altmark

Am Lindenpark 4-7

39619 Arendsee

 

 


A2

 Bronc Wise

 

 
14-09-2018
16-09-2018

19.00-22.00
11.00-22.00
10.00-13.00

Thunderhill Dancers SDC e. V.

1. Blitz & Donner Special

Donnersberghalle
Obermühle 1
67806 Rockenhause

 

 


M-P-A1-A2

 Carsten Nielsen
 Stefan Förster

 

 
14-09-2018
16-09-2018

13.00-21.30

09.30-21.00

09.30-14.00

 

Japan Square Dance Association

 

57th All Square Dance Convention

 

Convention Hall Plaza Verde

114 Otemachi, Numazu City

Shizuoka, Japan

 

 

 

M-P-A2-C1

 

 

 
15-09-2018
22-09-2018

.

SD-Arendsee.de

A2 intro C1 woche

 

KIEZ Kinder- und Jugenderholungszentrum Arendsee/Altmark

Am Lindenpark 4-7

39619 Arendsee

 

 


A2

 Bronc Wise
 

 

 
21-09-2018
23-09-2018

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

A2 Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

A2

 

 Tim Bressinck

 Joachim Rühenbeck

 
21-09-2018
23-09-2018

.

Örebro Square Dancers

 

24th Örebro Country Jamboree

 

Cenit Kulturhus

Järnvägsgatan 8

703 62 Örebro

 

 

 

 

 

B-P-C1

 

 Ingvar Pettersson

 Jack Borgström

 Stefan Sidholm

 Tomas Hedberg

 
12-10-2018
14-10-2018

19.00-22.00

11.00-22.00

10.00-13.00

Paderjumpers

 

Paderrodeo 2018

 

Eggelandshalle

Gardeweg 8

33184 Altenbeken

 

 

M-P-A1-A2

 

 Jerry Story

 Tomas Hedberg

 Torsten Geppert

 Hans Kabierske

 
23-11-2018
25-11-2018

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

A1 Dance Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

A1

 

 Maarten Weijers

 Joachim Rühenbeck

 
24-11-2018
30-11-2018

.

Sunshine Dance

 

Grand Canaria 2018

 

Hotel Colina Mar

Grand canaria

 

 

 

M-P-A1

 

 Paul Bristow

 Bronc Wise

 
01-12-2018
07-12-2018

.

Sunshine Dance

 

Grand Canaria 2018

 

Hotel Colina Mar

Grand Canaria

 

 

 

A1-A2-C1

 

 Paul Bristow

 Bronc Wise

 
02-03-2019
03-03-2019

09.15-22.00

09.15-15.30

SD Extended

 

A2 EX Weekend

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Strasse 51

76332 Bad Herrenalb

 

 

 

A2

 

 Joachim Rühenbeck

 
05-04-2019
07-04-2019

10.00-21.30

09.15-22.00

09.15-15.30

SD Extended

 

A2 EX / C1 intro Weekend

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Strasse 51 

76332 Bad Herrenalb

 

 

 

A2-C1

 

 Bronc Wise

 
18-04-2019
22-04-2019

09.30-12.00

14.30-17.30

19.30-21.30

Percolators Germany e. V.

 

Easterdance 2019 Plön

 

Ev. Jugendbildungsstätte Koppelsberg

Koppelsberg 12

24306 Plön

 

 

 

 

A2-C1-C2

3 sale

 

 Anne Uebelacker

 Bjørn Andersson

 Sandie Bryant

 
03-05-2019
05-05-2019

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

A2 Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

A2

 

 Michael Kellogg

 Joachim Rühenbeck

 
26-06-2019
29-06-2019
.

nsdc.org

68th National Square Dance Convention

Atlanta
Georgia




M-P-A1-A2-C1-C2


Se hjemmesiden
 
04-07-2019
07-07-2019

.

Independence Squares

 

36th Annual IAGSDC Convention

 

 

Philadelphia

Pennsylvania

 

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

7 haller

 

 Sandie Bryant

 Vic Ceder

 Betsy Gotta

 Barry Clasper

 Dayle Hodge

 Geo Jedlicka

 Michael Kellogg

 Anne Uebelacker

 
24-07-2019
28-07-2019

14.00-22.00
10.00-22.00
10.00-13.00



Percolators e. V.

14th IPAC 2019
 

Sportshallen
Schulstrasse
25355 Barmstedt

 

 


 

P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4
7 haller

 Anne Uebelacker

 Bjørn Andersson

 Brian Hotchkies

 Bronc Wise

 David Tesa'r

 Joerg Biewald

 Maarten Weijers

 Moto Yoshimura

 Osama Otsuka

 Peter Junker

 Sandie Bryant

 Søren Lindergaard

 Doug Machalik

 Thomas Bernhed

 Tomas Hedberg

 Vic Ceder

 Victor Machkasov

 

 
06-09-2019
08-09-2019

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

C2 Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

C2

 

 Don Moger

 Joachim Rühenbeck

 
08-11-2019
10-11-2019

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

C1 Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

C1

 

 Chris Philips

 Edith Heitger

 
22-11-2019
24-11-2019

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

A1 Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

A1

 

 Søren Lindergaard

 Edith Heitger

 
17-06-2020
20-06-2020

.

www.69nsdc.com

 

69th National Square Dance Convention

 

Spokane

Washington

 

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se hjemmesiden

 

 
23-06-2021
26-06-2021

.

www.70nsdc.com

 

70th National Square Dance Convention

 

Jackson

Mississippi

 

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se hjemmesiden

 
     
   
Copyright 2017 Danish Association of American Square Dance Clubs    Vilkår for anvendelse    Om beskyttelse af private oplysninger