29. april 2017
Log ind     
     
 
 
29-04-2017
01-05-2017
12.00-22.00
09.00-22.30
09.00-13.00

Karolina SDC Bratislava

26th Unconventional May Special Dance

Elementary School
Holicska 50
851 05 Bratislava



B-M-P-A1-A2-C1

4 halls

 Jerry Story
 Tim Bressinck
 Tomas "Doug" Machalik
 Michal Bayer
 David Tesar
 Jirka Scobak
 
07-05-2017
11.00-16.00



Østjysk Square Dance Club

Søndagsdanse

Rønbækskolen, musiktorvet
Ådalsvej 100
8382 Hinnerup

Søndagsdanse



C2


 Carsten Nielsen
 
25-05-2017
18.00-22.00

Nordjysk Convention

 C2 dans

Sæby Fritidscenter
Sæbygaardvej 32
9300 Sæby



C2


 Thomas Bernhed
 
26-05-2017
28-05-2017
17.00-22.00
13.00-21.30
10.00-14.00

Nordjysk Convention

26th Danish Convention


Sæby Fritidscenter
Sæbygaardvej 32
9300 Sæby

REGISTRERING




B-M-P-A1-A2-C1
4 haller

 Nils Trottmann
 Paul Bristow
 Maarten Weijers
 Carsten Nielsen
 Tommy P. Larsen
 
27-05-2017
08.15-10.15

DAASDC

REPRÆSENTANTSKABSMØDE 2017

Sæby Fritidscenter, cafeteria
Sæbygårdvej 32
9300 Sæby

HUSK TILMELDING

.
 
14-06-2017
17-06-2017
20.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30

Academy for Advanced & Challenge Enthusiasts


Convention 2017


Grand Wayne Convention Center
Fort Wayne
Indiana



A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

6 haller

 Sandie Bryant
 Vic Ceder
 Barry Clasper
 Todd Fellegy
 Ross Howell
 Anne Uebelacker
 
15-06-2017
18-06-2017
14.00-22.00
09.00-22.00
09.00-21.30
09.00-11.50

ACR-Club

C1/C2 Weekend

Arbeitnehmerbildungs- und
Begegnungszentrum Obertrubach
Pfarrer-Grieb-Weg 26
91286 Obertrubach



C1-C2


 Michael Kellogg
 
16-06-2017
18-06-2017
12.00-22.00
12.00-20.00
10.00-15.00

Fun Squaredancers

Swedish Convention 2017


Helsingborg Arena
Mellersta Stenbocksgatan 14
254 37 Helsingborg




B-M-P-A1-A2-C1


 Jerry Story
 Stefan Förster
 Robert Milestad
 Stefan Sidholm
 Jack Borgström
 Freddie Ekblad
 
21-06-2017
24-06-2017
.


M-P-A1-A2-C1-C2


Se hjemmesiden
 
23-06-2017
25-06-2017
17.00-21.30
10.00-21.30
10.00-14.30



Hannover Hearties


40 Jahre Hartie Party



Akademie des Sports
Ferdinand-Wilhelm-Fricke-Weg 10
30169 Hannover




M-P-A1-A2-C1

5 haller

 Johnny Preston
 Jack Borgström
 Paul Bristow
 Stefan Förster
 Jens Harms
 Jan Kador
 Michael Kellogg
 Ralf Kollmeyer
 Søren Lindergaard
 Joachim Rühenbeck
 Maarten Weijers
 
15-07-2017
19-07-2017
09.30-12.00
14.30-17.15
19.00-21.30

Pinguins Denmark

Summerdance 2017

Himmerlandsfondens Kursus- og Feriecenter

Strandvejen 83, Tranum Strand
9460 Brovst



C1-C2-C3B


 Vic Ceder
 Ross Howell
 Barry Clasper
 
19-07-2017
23-07-2017
09.30-12.00
14.30-17.15
19.00-21.30

Pinguins Denmark

Summerdance 2017

Himmerlandsfondens Kursus- og Feriecenter

Strandvejen 83, Tranum Strand
9460 Brovst



C2-C3A-C3B


 Vic Ceder
 Ross Howell
 Barry Clasper
 
29-07-2017
06-08-2017
.

American Squaredance Poland

Danceweek

Hotell Dom Tancerna
Gdansk



P-A1-A2-C1


 Jerry Jestin
 Paul Bristow
 
20-08-2017
25-08-2017
09.30-12.00
17.00-20.00

Annica & Gert Carlsson

C3A Dance

C3A Dans

Skottekgårdens Camping
Gamla Marbäksvågen 2
Ulricehamn



C3A


 Bronc Wise
 
27-08-2017
01-09-2017
09.30-12.00
17.00-20.00

Annika & Gert Carlsson

C2 Dance

C2 Dans

Skottekgårdens Camping
Gamla Marbäksvågen 2
Ulricehamn



C2


 Bronc Wise
 
30-08-2017
19.00-21.30

Fredensborg Square Dance Club

Sommerdans

Biografen
Jernbanegade 4
3480 Fredensborg



C1


 Søren Lindergaard
 
02-09-2017
03-09-2017
13.00-18.00
12.00-16.30



Fredensborg Square Dance Club

Søren Lindergaards 25 års jubilæums dans

Nivå Skole Syd, tigersalen
Niverødvej 38
2990 Nivå

HUSK TILMELDING





Lørdag; A1-A2-C1
Søndag; C1-C2


 Søren Lindergaard
 Vic Kaaria
 
08-09-2017
10-09-2017
20.00-22.00
09.15-22.00
09.15-11.45
Triangle Squares


Haus Patmos
Patmosweg 60
57078 Siegen



C2


 Bjørn Andersson
 Joachim Rühenbeck
 
22-09-2017
24-09-2017
18.00-22.00
13.00-21.00
10.00-13.00



The Diamond

14th Challenge Dance

Byplanvejens skole
Byplanvej 2
9210 Aalborg SØ

Please, register in advance.


Byplanvejens Skole Byplanvej 2 9210 Aalborg SØ

Byplanvejens Skole Byplanvej 2 9210 Aalborg SØ

Byplanvejens Skole Byplanvej 2 9210 Aalborg SØ



C2-C3A-C3B
2 haller

 Ian McConnell
 Todd Fellegy
 
07-10-2017
08-10-2017
12.00-21.00
10.30-14.00

Hedens Squaredansere

Dans på Heden

Hyldgaard hallerne
Hyldgaards Allé 9
7430 Ikast



B-M-P-A1-A2-C1
3 lokaler

 Jerry Jestin
 Peter Höfelmeyer
 Carsten Toldbod
 Mads Nielsen
 
21-10-2017
13.30-21.00

Ocean City Square Dancers

25 ås fødselsdagsdans

Højagervænget 33
2680 Solrød Strand



M-P-A1-A2-C1


 Jet Roberts
 Christer Bern
TBA
TBA
 
03-11-2017
05-11-2017
20.00-22.00
09.15-22.00
09.15-11.45


Triangle Squares


Haus Patmos
Patmosweg 60
57078 Siegen



C1

 Tim Crawford
 Joachim Rühenbech
 
04-11-2017
13.00-20.00

Sydjysk Square Dance Kolding

Koldinghusdans 2017

Arena Syd
Vamdrup Kultur- & Fritidscenter
Idrætsvej 3
6580 Vamdrup

ONLINETILMELDING



M-P-A1-A2-C1


 Bjørn Andersson
 steffen Knott
 Christian Wilckens

 
06-01-2018
08-01-2018
.

Pingvinerna

13-Dansen

Hämvärnsgården
Göteborg



C1-C2-C3A-C3B


 Ross Howell
 Thomas Bernhed
 
13-01-2018
14-01-2018
13.00-20.00
10.00-16.00

Motiv8' s

Januaridans

Fruänggården
Stockholm



C2-C3A-C3B


 Thomas Bernhed
 
02-02-2018
05-02-2018
19.00-22.00
10.00-21.00
11.00-18.00
09.30-16.00

Motiv8' s

Februarfestivalen

Fruängsgården
Stockholm



A2-C1-C2-C3A-C3B


 Kiyoshi Kikuchi
 
23-03-2018
25-03-2018
20.00-22.00
09.00-21.30
09.00-12.00

ACR-Club

C2 Weekend

Arbeitnehmerbildungs- und
begegnungszentrum Obertrubach
Pfarrer-Grieb-Weg 26
91286 Obertrubach



C2


 Ross Howell
 
24-03-2018
11.00-18.00



Østjysk Square Dance Club

28. Forårsfestival

Gjern Kultur- & Idrætscenter
Skovvejen 6 
8883 Gjern



P-A1-A2-C1-C2

2 sale

 Jack Borgström
 Carsten Nielsen
 
28-03-2018
30-03-2018
19.00-22.00
09.30-21.30
09.30-12.30

Østjysk Square Dance Club

5. Påskedans

Tranum Strand Kursus- & Feriecenter
Strandvejen 83
9460 Brovst

A2-C1-C2
3 sale

 Carsten Nielsen
 Thomas Bernhed
 Søren Lindergaard
 
29-03-2018
02-04-2018
9.30-12.00
14.30-17.30
19.30-21.30

Percolators Germany e. V.

Easter Dance 2018

Ev. Jugendbildungsstätte Koppelsberg
Koppelsberg 12
24306 Plön



A2-C1-C2
3 sale

 Anne Uebelacker
 Bjørn Andersson
 Ron Libby
 
30-03-2018
01-04-2018
.

Örebro Square Dancers

36:e Påskfestivalen

Örebro Universitet
 



M-P-A1-A2-C1-C2


 Jerry Story
 Jack Borgström
 Tomas Hedberg
 Jesper Wilhelmsson
 
06-04-2018
08-04-2018
09.30-22.00
09.00-22.00
09.00-15.30

SD Extended

C1/C2 Weekend

Ev. Akademie Baden
Dobler str. 51
76332 Badherrenalb



C1-C2


 Bronc Wise
 
07-04-2018
08-04-2018
11.00-21.00
09.00-15.00

Pingvinerna

19th. Swedish National Challange Convention

Dergårdsgymnasium
Lerum



C1-C2-C3A-C3B


 Ross Howell
 David Heffron
 Thomas Bernhed
 
31-05-2018
03-06-2018
14.00-21.30
09.00-22.00
09.00-21.30
09.00-12.00

ACR Club

C1 Weekend

Arbeitnehmerbildungs- und
Begegnungszentrum Obertrubach
Pfarrer-Grieb-Weg 26
91286 Obertrubach



C1


 Eric Henerlau
 
20-06-2018
23-06-2018
20.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30

Academy for Advanced & Challenge Enthusiasts


Convention 2018


Grand Wayne Convention Center
Fort Wayne
Indiana




A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

6 haller

 Sandie Bryant
 Vic Ceder
 Barry Clasper
 Todd Fellegy
 Ross Howell
 Anne Uebelacker
 Ian McConnell
 David Heffron
 
27-06-2018
30-06-2018
.

NSDC

67th National Square Dance Convention

Kansas City
Missouri



M-P-A1-A2-C1-C2


Se hjemmesiden
 
20-07-2018
22-07-2018
.



EAASDC
Motiveters Advanced SD
Tulip Twirlers SDC
Rainbow Strollers SDC

EUROPEAN SQUAREDANCE CONVENTION 2018

Sportscentrum Ookmeer
Dokter Meurerlaan 7
NL-1067 SM Amsterdam


Flyer


Pre-registrering



B-M-P-A1-A2-C1-C2
6 haller

 Thomas Bernhed
 Bjørn Andersson
 Paul Bristow
 Jörg Biewald
 Tomas Machalik
 Maarten Weijers
 Søren Lindergaard
 Neil Whiston
 Nils Trottmann
 Ingvar Pettersson
 Wil Stans
 Frantisek Cermak
 Truus De Jong
 Teresa Hart
 Loet Polak
 Dave Preskitt
 Christian Schidler
 
21-09-2018
23-09-2018
18.00-22.00
13.00-21.00
10.00-15.00

The Diamond

15th Challenge Dance

Byplanvejens skole
Byplanvej 2
9210 Aalborg SØ

Please, register in advance.




C1-C2-C3A-C3B


TBA
 Ian McConnell
 Bjørn Andersson
 
27-12-2018
01-01-2019
19.30-21.30
09.30-12.00
14.30-17.30
19.30-21.30



Percolators Germany e. V.

Celebration Dance 2018

Ev. Jugendbildungsstätte Koppelsberg
Koppelsberg 12
24306 Plön



C1-C2-C3A-C3B


 Anne Uebelacker
 Bjørn Andersson
 Thomas Bernhed
 Ben Rubright
 
26-06-2019
29-06-2019
.

nsdc.org

68th National Square Dance Convention

Atlanta
Georgia




M-P-A1-A2-C1-C2


Se hjemmesiden
 
24-07-2019
28-07-2019
14.00-22.00
10.00-22.00
10.00-13.00



Percolators e. V.

IPAC 2019

Sportshallen
Schulstrasse
25355 Barmstedt



P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

7 haller

TBA
 
30-10-2020
01-11-2020
.

Roskilde Square & Linedance Club

Challengestævne

Klublokalerne
Præstemarksvej 10F
4000 Roskilde




C1-C2-C3A


TBA
 
29-10-2021
31-10-2021
12.00-16.30
18.00-21.30
11.00-18.00
10.00-14.00

Roskilde Square & Linedance Club

Challengestævne

Klublokalerne
Præstemarksvej 10F
4000 Roskilde




C1-C2-C3A


TBA
 
28-10-2022
30-10-2022
12.30-16.30
18.00-21.00
11.00-18.00
10.00-14.00

Roskilde Square & Linedance Club

Challengestævne C1-C2-C3A

Klublokalerne
Præstemarksvej 10F
4000 Roskilde



C1-C2-C3A


TBA
 
     
   
Copyright 2016 Danish Association of American Square Dance Clubs    Vilkår for anvendelse    Om beskyttelse af private oplysninger