21. maj 2018
Log ind     
       
 
 
25-05-2018
27-05-2018

12.30-16.30 - 18.00-21.30

11.00-18.00

10.00-14.00

Roskilde Square & Linedance Club

 

Challenge stævne 2018

 

Challenge dance 2018

 

Roskilde Square-&Linedance Club

Præstemarksvænge 10F

(tidl. Præstemarksvej 10F)

4000 Roskilde

 

HUSK TILMELDING

 

 

 

Fredag 12.30-16.30 C3A

 Thomas Bernhed

 

C1-C2

2 sale

 

 Thomas Bernhed

 Bjørn Andersson

 
31-05-2018
03-06-2018
14.00-21.30
09.00-22.00
09.00-21.30
09.00-12.00

ACR Club

C1 Weekend

Arbeitnehmerbildungs- und
Begegnungszentrum Obertrubach
Pfarrer-Grieb-Weg 26
91286 Obertrubach



C1


 Eric Henerlau
 
01-06-2018
03-06-2018
11.00-22.00
11.00-20.00
10.00-15.00

Västsam

Square dance Convention Borås 2018

Arena Venue Boråshallen
Bockasjögatan 2
504 30 Borås



B-M-P-A1-A2-C1


 Brian Hotchkies
 Justin Russell
 Tony Oxendine
 Thomas Bernhed
 Jesper Wilhelmsson
 
08-06-2018
10-06-2018

17.00-22.00
13.00-21.30
10.00-14.00

Hedens Squaredansere


27th Danish Convention


Hyldgårdsskolen
Hyldgårds Alle 9
7430 Ikast

 

 


Online booking

 


 

B-M-P-A1-A2-C1
4 haller

 Ken Ritucci
 Paul Bristow
 Robert Milestadt
 Freddie Ekblad
 Søren Lindergaard
 Carsten Toldbod
 Mads Nielsen
 

 

 
20-06-2018
23-06-2018

20.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30
10.00-22.30

Academy for Advanced & Challenge Enthusiasts


Convention 2018


Grand Wayne Convention Center
Fort Wayne
Indiana

 

 


 

A2-C1-C2-C3A-C3B-C4
6 haller

 Sandie Bryant
 Vic Ceder
 Barry Clasper
 Todd Fellegy
 Ross Howell
 Anne Uebelacker
 Ben Rubright
 David Heffron

 

 
27-06-2018
30-06-2018
.

NSDC

67th National Square Dance Convention

Kansas City
Missouri



M-P-A1-A2-C1-C2


Se hjemmesiden
 
04-07-2018
08-07-2018

.

Puddeltown Squares

 

35th Annual IAGSDC Convention

 

 

Sheraton Seattle Hotel

1400 6th Avenue

Seattle, Washington 98101

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

7 haller

 

 Ett McAtee

 Ross Howell

 Vic Ceder

 Sandie Bryant

 Michael Kellogg

 Kris Jensen

 Barry Monday

 Todd Fellegy

 Bill Eyler

 Harlan Kerr

 Anne Uebelacker

 Joe Uebelacker

 Barry Clasper

 
09-07-2018

19.00-21.30

Roskilde Square & Linedance Club

 

Sommerdans på Museums-Øen

 

Vindeboder 12

4000 Roskilde

 

 

 

M-A2-C1

 

 Bjørn Andersson

 
14-07-2018
18-07-2018

.

 

Penguins

 

Summerdance 2018

 

Tranum Strand

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

 

 

 

C1-C2-C3B

 

 Todd Fellegy

 Ross Howell

 Saundra Bryant

 
18-07-2018
22-07-2018

.

 

Penguins

 

Summerdance 2018

 

Tranum Strand

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

 

 

 

C2-C3A-C3B

 

 Todd Fellegy

 Ross Howell

 Saundra Bryant

 
19-07-2018
21-07-2018

.

www.squaredance.ca

 

20th Canadian National Square & Round Dance Convention 2018

 

London Convention Center

London

Ontario

 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se hjemmesiden

 
20-07-2018
22-07-2018

.



EAASDC
Motiveters Advanced SD
Tulip Twirlers SDC
Rainbow Strollers SDC

EUROPEAN SQUAREDANCE CONVENTION 2018

Sportscentrum Ookmeer
Dokter Meurerlaan 7
NL-1067 SM Amsterdam


Flyer


Pre-registrering
 

 


 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2
6 haller

 Thomas Bernhed
 Bjørn Andersson
 Paul Bristow
 Jörg Biewald
 Tomas Machalik
 Maarten Weijers
 Søren Lindergaard
 Neil Whiston
 Nils Trottmann
 Ingvar Pettersson
 Wil Stans
 Frantisek Cermak
 Truus De Jong
 Teresa Hart
 Loet Polak
 Dave Preskitt
 Christian Schidler

 

 
03-08-2018
05-08-2018

14.00-22.00

09.00-22.00

09.00-11.45

C-Lions

 

Challenge Workshop Weekend

 

Bildungs- und Tagungshaus St. Albert

Schlossstrasse 2

86756 Reimlingen

 

 

 

C1-C2

 

 Ian McConnell

 Daniel Dietlein

 
19-08-2018
24-08-2018
.

Annica & Gert Carlsson

C1 Dans

C
1 Dance

Skottekgårdens Camping
Ulricehamn



C1


 Bronc Wise
 
26-08-2018
31-08-2018
.

Annica & Gert Carlsson

C2 Dans

C2 Dance

Skottekgårdens Camping
Ulricehamn



C2


 Bronc Wise
 
26-08-2018

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

Søndagsdans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 
29-08-2018

19.00-21.30

Fredensborg Square Dance Club

 

Sommerdans

 

Biografen

Jernbanegade 4

Fredensborg

 

 

 

C1

 

 Søren Lindergaard

 
02-09-2018
07-09-2018
.

Annica & Gert Carlsson

C3A Dans

C3A Dance

Skottekgårdens Camping
Ulricehamn



C3A


 Bronc Wise
 
07-09-2018
09-09-2018

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

C2/C3A Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

C2-C3A

 

 Thomas Bernhed

 Edith Heitger

 
14-09-2018
16-09-2018

13.00-21.30

09.30-21.00

09.30-14.00

 

Japan Square Dance Association

 

57th All Square Dance Convention

 

Convention Hall Plaza Verde

114 Otemachi, Numazu City

Shizuoka, Japan

 

 

 

M-P-A2-C1

 

 

 
21-09-2018
23-09-2018

.

Örebro Square Dancers

 

24th Örebro Country Jamboree

 

Cenit Kulturhus

Järnvägsgatan 8

703 62 Örebro

 

 

 

 

 

B-P-C1

 

 Ingvar Pettersson

 Jack Borgström

 Stefan Sidholm

 Tomas Hedberg

 
23-09-2018

13.00-16.30

Fredensborg Square Dance Club

 

Workshop C1

 

Nivå Skole Syd, tigersalen

Niverødvej 38

2990 Niverød

 

 

 

C1

 

 Bjørn Andersson

 
28-09-2018
30-09-2018

18.00-22.00
13.00-21.00
09.30-13.00

 

The Diamond

15th Challenge Dance

Byplanvejens skole
Byplanvej 2
9210 Aalborg SØ

Please, register in advance.
 

 


 

 

C2-C3A-C3B

 Barry Clasper
 Ian McConnell

 

 
06-10-2018
07-10-2018

12.00-21.00

10.30-14.00

Hedens squaredansere

 

Dans på Heden

 

Heide-Tanz

 

Hyldgårds hallerne

Hyldgårds Allé 9

7430 Ikast

 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1

3 lokaler

 

 Nils Trottmann

 Jaden Frigo

 Leif Broch

 Mads Nielsen

 
21-10-2018

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

Søndagsdans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

 

 

C2

 

 Carsten Nielsen

 
03-11-2018

13.00-19.00

Sydjysk Square Dance Kolding

 

Koldinghusdans

 

Arena Syd

Idrætsvej 3

6580 Vamdrup

 

 

 

M-P-A1-A2-C1

 

 Christer Bern

 Frank Barthelt

 Christian Wilckens

 
04-11-2018

13.00-16.30

Fredensborg Square Dance Club

 

Workshop A2

 

Niverød Skole Syd, tigersalen

Niverødvej 38

2990 Niverød

 

 

 

A2

 

 Søren Lindergaard

 
11-11-2018

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

Søndagsdans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 
17-11-2018

13.00-20.00

Join Hands Horsens

 

Jailhouse Dance

 

Østerhåbskolen

Søndre Torstedvej 1

8700 Horsens

 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1

3 sale

 

 Bjørn Andersson

 Henning Pedersen

 Carsten Toldbod

 
01-12-2018
07-12-2018

.

Sunshine Dance

 

Grand Canaria 2018

 

Hotel Colina Mar

Grand Canaria

 

 

 

A1-A2-C1

 

 Paul Bristow

 Bronc Wise

 
07-12-2018
09-12-2018

10.00-21.30

09.15-22.00

09.15-15.30

SD-Extended

 

C1 EX Weekend

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Strasse 51

76332 Bad Herrenalb

 

 

 

C1

 

 Jörgen Löder

 
27-12-2018
01-01-2019

19.30-21.30
09.30-12.00
14.30-17.30
19.30-21.30



Percolators Germany e. V.

Celebration Dance 2018

Ev. Jugendbildungsstätte Koppelsberg
Koppelsberg 12
24306 Plön
 

 


 

 

C1-C2-C3A-C3B

 Anne Uebelacker
 Bjørn Andersson
 Thomas Bernhed
 Ben Rubright

 

 
27-01-2019

13.00-16.30

Fredensborg Square Dance Club

 

Workshop C1

 

Nivå Skole Syd, tigersalen

Niverødvej 38

2990 Nivå

 

 

 

C1

 

 Søren Lindergaard

 
22-02-2019
23-02-2019

18.30-,22.00

10.30-18.00

Bredballe Square Dancers

 

21. Windmill Dance

 

DGI-Huset

Willy Sørensens plads 5

7100 Vejle

 

HUSK TILMELDING

 

 

 

A1-A2-C1-C2

2 haller

 

 Bjørn Andersson

 Søren Lindergaard

 
02-03-2019
03-03-2019

.

Fredensborg Square Dance Club

 

Fødselsdagsdans

 

Nivå Skole Syd

Niverødvej 38

2990 Nivå

 

 

 

P-A2-C1

 

TBA

 
05-04-2019
07-04-2019

10.00-21.30

09.15-22.00

09.15-15.30

SD Extended

 

A2 EX / C1 intro Weekend

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Strasse 51 

76332 Bad Herrenalb

 

 

 

A2-C1

 

 Bronc Wise

 
17-04-2019
19-04-2019

19.00-22.00

09.30-21.30

09.30-12.30

Østjysk Square Dance Club

 

6. Påskedans

 

Tranum Strand Kursus- og Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

 

 

A2-C1-C2

3 sale

 

 Carsten Nielsen

 Michael Kellogg

 Thomas Bernhed

 
18-04-2019
22-04-2019

09.30-12.00

14.30-17.30

19.30-21.30

Percolators Germany e. V.

 

Easterdance 2019 Plön

 

Ev. Jugendbildungsstätte Koppelsberg

Koppelsberg 12

24306 Plön

 

 

 

 

A2-C1-C2

3 sale

 

 Anne Uebelacker

 Bjørn Andersson

 Sandie Bryant

 
10-05-2019
12-05-2019

10.00-21.30

09.15-22.00

09.15-15.30

SD Extended

 

C2/C1 Weekend

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Strasse 51

76332 Bad Herrenalb

 

 

 

C1-C2

 

 Michael Kellogg

 
24-05-2019
26-05-2019

12.30-16.30 - 18.00-21.30

11.00-18.00

10.00-14.00

Roskilde Square & Linedance Club

 

Challengestævne 2019

 

Klublokalerne

Præstemarksvænge 10F

4000 Roskilde

 

HUSK TILMELDING

 

 

 

Fredag 12.30-16.30 C3A

 

 Ian McConnell

 

C1-C2

2 sale

 

 Ian McConnell

 Bjørn Andersson

 
26-06-2019
29-06-2019
.

nsdc.org

68th National Square Dance Convention

Atlanta
Georgia




M-P-A1-A2-C1-C2


Se hjemmesiden
 
04-07-2019
07-07-2019

.

Independence Squares

 

36th Annual IAGSDC Convention

 

 

Philadelphia

Pennsylvania

 

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

7 haller

 

 Sandie Bryant

 Vic Ceder

 Betsy Gotta

 Barry Clasper

 Dayle Hodge

 Geo Jedlicka

 Michael Kellogg

 Anne Uebelacker

 
24-07-2019
28-07-2019

14.00-22.00
10.00-22.00
10.00-13.00



Percolators e. V.

14th IPAC 2019
 

Sportshallen
Schulstrasse
25355 Barmstedt

 

 


 

P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4
7 haller

 Anne Uebelacker

 Bjørn Andersson

 Brian Hotchkies

 Bronc Wise

 David Tesa'r

 Joerg Biewald

 Maarten Weijers

 Moto Yoshimura

 Osama Otsuka

 Peter Junker

 Sandie Bryant

 Søren Lindergaard

 Doug Machalik

 Thomas Bernhed

 Tomas Hedberg

 Vic Ceder

 Victor Machkasov

 

 
06-09-2019
08-09-2019

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

C2 Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

C2

 

 Don Moger

 Joachim Rühenbeck

 
08-11-2019
10-11-2019

20.00-22.00

09.30-22.00

09.30-12.00

Triangle Squares

 

C1 Dance-Weekend

 

Haus Patmos

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

 

 

C1

 

 Chris Philips

 Edith Heitger

 
06-12-2019
08-12-2019

10.00-21.30

09.15-22.00

09.15-15.30

SD Extended

 

C1 EX/C2 intro Weekend

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Strasse 51

76332 Bad Herrenalb

 

 

 

C1-C2

 

TBA

 
17-06-2020
20-06-2020

.

www.69nsdc.com

 

69th National Square Dance Convention

 

Spokane

Washington

 

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se hjemmesiden

 

 
30-10-2020
01-11-2020

.

Roskilde Square & Linedance Club

Challengestævne

Klublokalerne
Præstemarksvænge 10F
4000 Roskilde

 

 


C1-C2-C3A

TBA

 

 
23-06-2021
26-06-2021

.

www.70nsdc.com

 

70th National Square Dance Convention

 

Jackson

Mississippi

 

 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se hjemmesiden

 
29-10-2021
31-10-2021

12.00-16.30
18.00-21.30
11.00-18.00
10.00-14.00

Roskilde Square & Linedance Club

Challengestævne

Klublokalerne
Præstemarksvænge 10F
4000 Roskilde

 

 


C1-C2-C3A

TBA

 

 
28-10-2022
30-10-2022

12.30-16.30
18.00-21.00
11.00-18.00
10.00-14.00

Roskilde Square & Linedance Club

Challengestævne C1-C2-C3A

Klublokalerne
Præstemarksvænge 10F
4000 Roskilde

 

 


C1-C2-C3A

TBA

 

 
     
   
Copyright 2017 Danish Association of American Square Dance Clubs    Vilkår for anvendelse    Om beskyttelse af private oplysninger